25. 9. 2019

Na zahajovací koncert Moravského podzimu se chystají přístavky, na závěrečný zbývá posledních pár vstupenek

TISKOVÁ ZPRÁVA, Brno, 25. září 2019

Čtyři dny zbývají do začátku hudebního festivalu Moravský podzim. Zahajovací koncert je prakticky vyprodán, zítra se však do prodeje uvolní přístavky, kterých bude v sále několik desítek. Na úvod jubilejního ročníku zazní minimalistická opera Philippa Glasse Einstein on the Beach, ve které se v roli vypravěčky představí Suzanne Vega. „Koncertní provedení opery, které u nás zazní, trvá přibližně čtyři hodiny. Dveře sálu zůstanou celou dobu otevřené, posluchači mohou volně vycházet a vcházet, občerstvovat se. I proto se koncert koná v Boby centru, kde se tímto pohybem nebudou lidé vzájemně rušit,“ vysvětlila ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. Sál se v neděli otevře v 18.00, není číslovaný, takže kdo dřív přijde, vybere si z více míst.

Druhou nejprodávanější akcí festivalu je Tanec Slunce, který se koná 14. října v Mahenově divadle. „Přízemí a první pořadí je vyprodáno, zbývá posledních pár míst v 2. pořadí, uvolňujeme do prodeje 3. pořadí,“ doplnila Kučerová. Unikátní skloubení tance a hudby sklízí ovace na světových pódiích a kritici jej označují za jeden z vrcholných počinů současného tanečního umění. Soubor Geneva Camerata tak divákům představí v naprosto netypickém provedení Lullyho komedii Měšťák šlechticem a Mozartovu Symfonii č. 40. „Celý orchestr tančí, často musí vydržet v nepřirozených polohách. Jediným profesionálním tanečníkem na jevišti je zároveň autor choreografie Juan Krúz Díaz de Garaio Esnaola,“ doplnila Kučerová.

Třetím koncertem, o který mají posluchači největší zájem, je závěrečná dvojoslava pětasedmdesátin šéfdirigenta brněnských filharmoniků Dennise Russella Daviese a maďarského dirigenta a skladatele Petera Eötvöse, která se koná 16. října v Besedním domě. Eötvös při ní bude dirigovat skladby autorů, kteří jej ovlivnili, Davies skladby Eötvösovy.

Dlouho před začátkem festivalu byl vyprodán trojkoncert Písně Bohuslava Martinů v brněnských vilách, který v průběhu soboty 5. října zavede posluchače do vily Stiassni, Löw-Beer a Tugendhat. Ti, na které nevyšla místa, mohou o dva dny dříve navštívit koncert v Besedním domě. Mezzosopranistka Jana Hrochová a klavírista Giorgio Koukl připravili průřez rannou písňovou tvorbou Martinů. „Bude to velmi pestré. Veselé, smutné, na notu lidovou i kabaretní. Ostatně tato dvojice nedávno na pěti CD vydala komplet písní Martinů,“ upozornil dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš. Mezi těmito dvěma akcemi se v Brně ještě představí uskupení Martinů Voices, které přednese skladby Nováka, Janáčka a Martinů.

Velký zájem je také o koncerty dvou pianistů. Piotra Anderszewskeho, jednoho z nejznámějších současných světových klavíristů, který přijede s Basilejským komorním orchestrem. Zhostí se sólových partů v klavírním koncertu Mozartově a Schumannově. O dva dny později se posluchači díky Alexandre Tharaudovi přenesou do komnat versaillského zámku a zaposlouchají se do hudby, která tam zněla v době vlády Ludvíka XIV. „Ovšem ne na cembalo, ale na klavír. Tharaud vyniká tím, že dokáže barokní cembalový repertoár citlivě obohatit o zvukové možnosti současného klavíru,“ podotkl Mikeš.

Vstupenky na festivalové akce jsou kromě předprodeje k dostání také online na www.filharmonie-brno.cz. Posluchači si mohou sestavit svůj Festival na míru, kdy při koupi dvou koncertů získají slevu 20 %, tří 30 %, čtyř 40 % a pěti a více 50 %. Aktuální informace k festivalu jsou dostupné na stránkách www.moravsky-podzim.cz

 

Kontakt pro média:

Kateřina Konečná, vedoucí PR a marketingu Filharmonie Brno

+420 775 426 040  katerina.konecna@filharmonie-brno.cz