NEKLID ISLANDSKÉHO KLIDU

JÓHANNSSON

Islandský skladatel Jóhann Jóhannsson (1969–2018) proslul na sklonku svého krátkého života jako autor filmové hudby. Byl nominován na Oscara za hudbu, kterou složil ke snímkům Teorie všeho a Sicario: Nájemný vrah, za hudbu k prvnímu zmíněnému filmu obdržel Zlatý glóbus. Alba s jeho hudbou vydává od roku 2016 prestižní společnost Deutsche Grammophon.

Velmi zajímavá je však Jóhannssonova raná tvorba, do níž spadá projekt Virðulegu forsetar z roku 2003. Zhruba hodinová „koncertní zvuková instalace“ plyne v bezčasí, pracuje s jediným, poklidným motivem, který se při neustálém opakování nepatrně proměňuje.

Spolu se členy Moravia Brass Band se na provedení bude podílet Jóhannssonův někdejší spolupracovník Adam Wiltzie, americký skladatel a hudebník usazený v Bruselu.

JÓHANN JÓHANNSSON
Virðulegu forsetar (Významní prezidenti), česká premiéra

 

Adam Wiltzie syntezátor, elektronika

členové Moravia Brass Band

dirigent Chuhei Iwasaki

 

Program koncertu ke stažení zde.

 

Adam Bryanbaum Wiltzie se narodil v New Yorku. V dětství se pod vedením wimbledonského šampióna Chucka McKinleyho chystal na dráhu profesionálního tenisty, o kterou jej v šestnácti letech připravilo nešťastné zranění kolene. Následující desetiletí prožil v texaském Austinu, odkud se přestěhoval do Evropy. Je autorem hudby k několika snímkům (mj. Salero, Žlutí ptáci, Iris, Americká žena), spolupracoval s Jóhannem Jóhannssonem na hudbě k filmům Teorie všeho a Příchozí, s Dustinem O‘Halloranem napsal dvě témata do snímku Lion, nominovaného za hudbu na Oscara. Do širšího povědomí se dostal také dvěma projekty, které spoluzaložil: Stars of the Lid (duo s Brianem McBridem) a A Winged Victory for the Sullen (duo s Dustinem O‘Halloranem). S druhým uvedeným projektem vydal roku 2019 na proslulém labelu Ninja Tune třetí studiové album The Undivided Five a roku 2021 další album Invisible Cities s hudbou k ceněné inscenaci Lea Warnera (známého i jako režiséra zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Londýně), která byla inspirována stejnojmenným románem Itala Calvina.
Více na adamwiltzie.com

Moravia Brass Band
Třicetičlenný Moravia Brass Band je největším žesťovým tělesem v ČR. Vznikl v červenci 2017 a od té doby odehrál desítky koncertů v tuzemsku i zahraničí (včetně významných festivalů). V roce 2020 jako první brass band rozezvučil Dvořákovu síň pražského Rudolfina. S orchestrem jako sólisté vystoupily světové špičky, např. trumpetista Gábor Tarkövi nebo trombonista Zoltán Kiss. Unikátní repertoár MBB zahrnuje aranžmá pečlivě volených skladeb a původní tvorbu včetně děl vytvořených na objednávku orchestru (hlavním aranžérem a skladatelem je Ondřej Moťka). MBB se také věnuje edukaci a popularizaci hry na žesťové nástroje mezi nejmladšími posluchači. Na svém kontě má dvě alba (Fire in the Blood, V půlnoční hodinu). Je rezidenčním orchestrem Brno Brass Festu. Šéfdirigentem orchestru je Chuhei Iwasaki.
Více na moraviabrassband.cz

Chuhei Iwasaki je od roku 2018 šéfdirigentem Moravia Brass Band a od sezony 2020/2021 zastává stejnou pozici v Plzeňské filharmonii. Narodil se v Tokiu. Tam započal svá hudební studia, ve kterých pokračoval na Pražské konzervatoři a AMU v Praze. Spolupracuje s tělesy jako Symfonický orchestr Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové, Janáčkova filharmonie Ostrava, Štátna filharmónia Košice, Komorní filharmonie Pardubice či Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Byl šéfdirigentem Filmové filharmonie, působil v Divadle J. K. Tyla v Plzni, diriguje ve Slezském divadle v Opavě či v Hudebním divadle Karlín v Praze. V květnu 2018 debutoval na Pražském jaru. Pravidelně účinkuje na festivalech Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival nebo Smetanovské dny. Od roku 2014 vyučuje na Pražské konzervatoři. Více na chuheiiwasaki.cz

LZE KOUPIT SE SLEVOU „FESTIVAL NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU PŘI KOUPI
2 různých koncertů -20%   /   3 koncertů -30% / 4 koncertů -40%   /   5 a více koncertů -50%
Začátek události:
15/10/2023
neděle – 21:00
Místo konání:
Katedrála svatých Petra a Pavla, Petrov 9, Brno