10. 10. 2023

Skleněná harmonika, který prý umí hypnotizovat, zazní hned ve třech skladbách večera

TISKOVÁ ZPRÁVA, Brno, 10. října 2023

Nejen pozapomenutým autorům a pozapomenutým skladbám, ale i pozapomenutým hudebním nástrojům je věnován letošní ročník festivalu Moravský podzim. Jedním z nich je skleněná harmonika, které bude patřit čtvrteční večer v Besedním domě s příznačným názvem Sólo pro skleněnou harmoniku.

Nástroj, který zkonstruoval v roce 1761 americký státník Benjamin Franklin, tvoří sada skleněných misek o postupně zvětšujícím se průměru, které jsou navlečeny na otáčející se tyč. Hraje se na ni navlhčenými prsty, takže nástroj vydává podobný zvuk jako když se hraje na okraje skleniček naplněných vodou. Skleněná harmonika byla ve své době oblíbená, komponovalo pro ni mnoho autorů, například Mozart, posupně ale upadl v zapomnění. „V dobovém tisku se dokonce psalo, že dokáže hypnotizovat nebo že její dlouhodobý poslech může způsobit šílenství. Nejspíše se ale jednalo o reklamní triky výrobců,“ uvedla Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno, která festival Moravský podzim pořádá.

Kromě skleněné harmoniky je koncert výjimečný také dvěma obnovenými premiérami Antonína Rejchy a složením umělců na pódiu. „Velkou radost mám například ze zapojení Barbary Marie Willi. Ujme se nejen cembalových partů, ale představí se také jako vypravěčka v Rejchově melodramu Rozloučení Johanky z Arku s vlastí. Je to skvělá, nejlepší možná volba,“ uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš. Sólisty, pěvecké kolegium a Filharmonii Brno povede britský dirigent Jonathan Cohen, který zároveň působí jako umělecký ředitel několika renomovaných souborů a festivalů. „Je to velmi respektovaná osobnost koncertující po celém světě. Jeho soubor Arcangelo vydal na tři desítky alb hojně oceňovaných kritikou i posluchači,“ doplnil Mikeš.

Ke skleněné harmonice usedne Christa Schönfeldinger, přední světová interpretka na tento nástroj. Historické techniky hry dovedla k nové dokonalosti, rozšířila je a obohatila o současnou hudební estetiku. Mnohé žijící autory, např. Pärta nebo Glasse, hraje v úpravách pro tento nástroj a podněcuje i vznik nových děl.

Skleněná harmonika zazní ve třech skladbách večera. „Na začátku programu stál objev skladby Antonína Rejchy Rozloučení Johanky z Arku s vlastí, moc jsem si ji přál uvést, ale přišlo mi líto, aby skleněná harmonika zazněla jen v desetiminutovém díle. Po diskuzi s Christou jsme program doplnili barokním skladatelem Johannem Adolphem Hassem a jeho kantátou L´Armonica a také Domenicem Cimarosou, jeho árií De terra amica pro soprán, skleněnou harmoniku a orchestr. To už bylo dostatečně nosné, tři skladby pro skleněnou harmoniku. Ještě ale něco scházelo. Protože se jako orchestr hodně věnujeme odkazu Antonína Rejchy, večer zahájí jeho Příležitostná kantáta, která zazní v novodobé premiéře, protože k jejímu objevu došlo teprve nedávno,“ zdůraznil Mikeš.  Potvrdil tak intenzivní změření na podtitul letošního ročníku Velká díla opomíjených skladatelů, opomíjená díla velkých skladatelů.

Vstupenky jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji (st a čt 13.00 – 18.00), online na webu filharmonie a festivalu nebo na místě před koncertem. Půl hodiny před začátkem mají studenti vstupné za 50 Kč.

 

Program koncertu

Sólo pro skleněnou harmoniku. Besední dům, 19.00

ANTONÍN REJCHA
Gelegenheitskantate 
(Příležitostná kantáta), pro mužské hlasy a orchestr, novodobá premiéra

DOMENICO CIMAROSA
De terra amica, 
árie pro soprán, skleněnou harmoniku a orchestr

ANTONÍN REJCHA
Abschied der Johanna d’Arc von ihrer Heimath 
(Rozloučení Johanky z Arku s vlastí), melodram pro skleněnou harmoniku, vypravěče a orchestr, novodobá premiéra

JOHANN ADOLPH HASSE
L’Armonica
, kantáta pro soprán, skleněnou harmoniku a orchestr

 

Joanna Moskowicz soprán

Christa Schönfeldinger skleněná harmonika

Barbara Maria Willi recitace, cembalo

Pavel Valenta tenor

Jan Faltýnek bas

Brno Rejcha Collegium 2023

Filharmonie Brno

dirigent Jonathan Cohen

 

 

Kompletní informace na moravsky-podzim.cz

Katalog ke stažení zde    Fotogalerie ke stažení zde

Playlist festivalu sestavený dramaturgem najdete zde

 

Kontakt pro média Kateřina Konečná, vedoucí PR a marketingu Filharmonie Brno   

+420 775 426 040   katerina.konecna@filharmonie-brno.cz