13. 9. 2017

Nejhlasitější skladba v dějinách. Brnem se prožene Symfonie sirén

Největší a nejhlasitější skladba světových dějin. Bez nadsázky. To je Symfonie sirén. Její rekonstrukce adaptovaná speciálně pro Brno se uskuteční 21. října o půl osmé večer v areálu brněnského Výstaviště. Zapojí se do ní parní lokomotiva, hasiči, sanitky, policejní vůz, čistící vozy, fanoušci hokejové Komety, napoleonští dělostřelci, osm pěveckých sborů, dechová hudba i speciálně vyrobený hudební nástroj. Naprosto ojedinělý site specific projekt je událostí mezinárodního významu, o čemž svědčí i fakt, že jej bude zaznamenávat Bavorský rozhlas.

Symfonii sirén zkomponoval Arsenij Avraamov a jako monumentální hlukový spektákl ji provedl v roce 1922 v ázerbájdžánském Baku. Do masové performance v otevřeném prostoru tehdy zapojil válečné loďstvo, letadla, hydroplány, parní lokomotivy, sirény mnoha továren ve městě, oddíly vojenské pěchoty v plné zbroji, dechový orchestr a sbory. Partitura byla vlastně vypsaným sledem jednotlivých událostí – výstřelů, vzletů, startů, střelby, zpěvu, kterou Avraamov řídil z vysoké věže pomocí dvou velkých praporů. Nezvyklé dílo se od té doby dočkalo několika novodobých pokusů o rekonstrukci. „Ten náš je zatím nejambicióznější. Přebíráme koncept, že Symfonie sirén je utvářena ze zvuků města a hudebních performancí, ovšem nikoliv ázerbájdžánského válečného přístavu, ale vnitrozemského středoevropského současného Brna, z jehož zvukových potencialit bude dílo vystavěno. Představí Brno jako město průmyslu, motorismu, hudby, sportu…,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Pro brněnské podmínky dílo připravuje proslulé tvůrčí duo Andreas Ammer & FM Einheit. „Z původního díla se zachoval stručný, ale velmi precizní popis. Doplníme jej klasickými i nově zkonstruovanými nástroji, například ocelovými pružinami a zvukovými trychtýři, a samozřejmě sirénami, míchačkami betonu a podobně,“ říkají tvůrci o díle chystaném pro Brno. Ostatně FM Einheit jakožto bývalý člen legendární skupiny Einstürzende Neubauten má k industriální hudbě velice blízko. „Stále platí, že něco takového, něco tak hlučného ještě nikdy nikdo neslyšel,“ říká o Symfonii sirén.

Vstupné na akci je 50 Kč, prodává se na místě.