6. 9. 2021

Moravský podzim se letos soustředí na dílo Jana Nováka nebo arménskou hudbu

Seznam Zprávy, 6. září 2021

Dílo Jana Nováka, minimalismus a arménská hudba tvoří hlavní dramaturgické linie 51. ročníku festivalu Moravský podzim, který v Brně potrvá od 1. do 17. října.

Od Novákova narození letos uplynulo 100 let, patří mezi skladatele spjaté s Brnem, kde žil až do emigrace v roce 1968. Podle organizátorů festivalu z Filharmonie Brno však Novák rozhodně není jen osobností lokálního významu. „Jeho hudba je živá, s velkým potenciálem, a to i v mezinárodním kontextu,“ řekl dnes novinářům dramaturg Vítězslav Mikeš.

Novákova skladba celý festival otevře, na úvod zahajovacího koncertu 1. října v Janáčkově divadle zazní Filharmonické tance, které zkomponoval v roce 1956 pro tehdy čerstvě založenou brněnskou filharmonii. Následuje česká premiéra Nočních hudeb rakouského autora Kurta Schwertsika a Symfonie č. 12 „Lodger“ od Philipa Glasse na texty Davida Bowieho. Sólový part napsal Glass pro Angélique Kidjo, držitelku Grammy, která vystoupí i v Brně.

Na Moravském podzimu v rámci připomínek Novákova díla zazpívá skladatelův bratranec, basista Richard Novák, a zahraje jeho dcera, klavíristka Dora Nováková-Wilmington. Novák se podle ní díky festivalu Moravský podzim konečně dožívá takových poct, o kterých věděl, že je za svého života nepozná. Zemřel v roce 1984 v Bavorsku.

Závěrečný koncert festivalu obstará Arménská filharmonie s programem tvořeným výhradně hudbou tamních skladatelů, konkrétně Tigrana Mansurjana, Aveta Terterjana a Arama Chačaturjana. „Arménie je skutečná hudební velmoc, autorská i interpretační,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Z Arménie přijede také folklorní soubor The Naghash Ensemble.

Moravský podzim je bienále, předchozí ročník se tedy odehrál na podzim 2019, ještě před nástupem pandemie. Organizátoři doufají, že i letos se podaří uskutečnit všechny naplánované akce – těch hlavních je 20. Dorazí také francouzský soubor Le Poeme Harmonique, Cello Octet Amsterdam nebo tuvinská skupina Huun-Huur-Tu, která se věnuje tradičnímu hrdelnímu zpěvu a bude se podílet na provedení oratoria Děti vydry od Vladimira Martynova.

Přesný program festivalu najdou zájemci na webu www.filharmonie-brno.cz.