23. 10. 2017

Moravský podzim přinesl Internacionálu za zvuků míchačky a sirén

Týden, 22. října 2017

Mezní zážitek v podobě údajně nejhlučnější skladby v dějinách v sobotu několika stovkám posluchačů přinesl festival Moravský podzim. V pavilonu A brněnského výstaviště při provedení Symfonie sirén houkaly sanitky, točily se míchačky s kamením, skandovali fanoušci hokejové Komety a do toho pěvecké sbory pěly Internacionálu.

Zdaleka ne všichni posluchači vydrželi v pavilonu až do konce, přesto se na závěr spolu s houkáním lokomotivy rozezněl potlesk i volání bravo.

Už při vstupu na výstaviště dostali návštěvníci ke vstupence i špunty do uší. Většina jich nakonec špunty použila, někteří si dokonce přinesli vlastní protihluková sluchátka. Šlo o potřebné vybavení, protože hlukový spektákl citelně rozkmitával nejen ušní bubínky návštěvníků, ale celou budovu.

Mute

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:01
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream TypeLIVE
Remaining Time -0:00

: 0:28

Hned u bran výstaviště se z reproduktorů nesl znepokojivý zvuk. Uvaděči vybavení tlampači směrovali příchozí k věži, odkud v 19.30 – na několikátý pokus – zazněl výstřel signální pistole. Dechovka poté dav dovedla do pavilonu A, k rotujícím míchačkám a kapele.

Přímo do pavilonu později přijely motocykly a houkající sanitky. „Věděli jsme, že nejdeme na klasickou symfonii, ale něco podobného jsem přece jen nečekal,“ řekl návštěvník Jiří Preiss. V pavilonu ale vydržel.

Symfonii sirén poprvé provedl Arsenij Avraamov v roce 1922 v ázerbájdžánském přístavním městě Baku. Brněnskou verzi postavili na Avraamových základech němečtí tvůrci Andreas Ammer a FM Einheit.

„Od doby vzniku skladby se už uskutečnilo pár pokusů o její rekonstrukci, ten náš je ale zatím jednoznačně nejambicióznější,“ uvedla před sobotním večerem ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Filharmonie pořádá festival Moravský podzim. Její hudebníci se ale na provedení symfonie nepodíleli. Vyžaduje totiž zcela jinou zvukovou výbavu, než nabízí symfonický orchestr.