6. 9. 2021

Moravský podzim: Lidé si poslechnou Jana Nováka, arménský folklor a minimalismus

Brněnský deník, 6. září 2021

Milovníci vážné hudby už si mohou koupit vstupenky na Moravský podzim. Jednapadesátý ročník hudebního festivalu má tři hlavní témata. Jan Novák, minimalismus a Arménie. „Prodáváme lístky pro plnou kapacitu, doufáme, že se nám ji podaří naplnit,“ řekla manažerka festivalu Lucie Šnajdrová. Festival lidé navštíví od prvního do sedmnáctého října.

Festival otevře skladba od Brňana Jana Nováka, který byl studentem Bohuslava Martinů. Letos je to sto let od Novákova narození a jeho tvorbě věnovali organizátoři festivalu velkou část programu. „Dokonce pořádáme Novákovský maraton od pátku osmého do neděle desátého,“ sdělil festivalový dramaturg Vítězslav Mikeš.

V sobotu devátého října lidé uslyší nejen jeho hudbu, ale také besedy o jeho životě, jeho latinskou poezii, recitály nebo promítání filmu s Novákovou hudbou. V rámci maratonu má připravený recitál i Novákova dcera Dora Novak-Wilmighton s jejím bratrancem Richardem Novákem, který je operní zpěvák.

Organizátoři pozvali na festival arménskou filharmonii a folklorní soubor The Naghash Esemble. „Arménská filharmonie si připravila ryze arménský repertoár,“ dodala ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová. Organizátoři se tímto pozváním snažili vyjádřit podporu Arménii v současné situaci.

Minimalismus
Kromě známějšího amerického minimalismu uslyší lidé i ten ruský a český. „Byl-li neoklasicismus jeden z hlavních směrů první poloviny dvacátého století, který v následujících desetiletích dozníval mimo jiné právě v tvorbě Jana Nováka, pak minimalismus lze označit za směr, který převzal iniciativu v druhé polovině téhož stoleté,“ vysvětlil Mikeš.

Americký minimalismus lidé uslyší od Philipa Glasse, Cello Octet Amsterdam a klavíristky Maki Namekawy. Sólový part od Glasse lidé uslyší od Angélique Kidjo, trojnásobné držitelky ceny Grammy. Domáci minimalismus představí skladba Zvlněná hladina od Víta Zouhara. Třetí, ruský, lidé poznají díky oratoriu Děti vydry od Vladimira Martynova. Představí je tuvinská skupina Huun-Huur-Tu s Marynovem pod vedením houslistky Taťjany Grinděnko.

Součástí festivalu je také projekt Nový Svět Moravského podzimu. Jeho program vytvořily studentky Eliška Kratěnová, Katarína Kandriková a Ema Tresová z Katedry hudební produkce Janáčkovy akademie muzických umění. „Doufám, že by se z toho mohla stát tradice,“ okomentoval spolupráci Mikeš.

KAROLÍNA STÁRKOVÁ