Mezní zážitek v podobě údajně nejhlučnější skladby v dějinách v sobotu několika stovkám posluchačů přinesl festival Moravský podzim.

V pavilonu A brněnského výstaviště při provedení Symfonie sirén houkaly sanitky, točily se míchačky s kamením, skandovali fanoušci hokejové Komety a do toho pěvecké sbory pěly Internacionálu.

Zdaleka ne všichni posluchači vydrželi do konce. Přesto se na závěr spolu s houkáním lokomotivy rozezněl potlesk i volání bravo.

Už při vstupu na výstaviště návštěvníci ke vstupence dostali špunty do uší. Většina je nakonec využila, někteří si dokonce přinesli vlastní protihluková sluchátka.

Šlo o potřebné vybavení, protože hlukový spektákl citelně rozkmitával nejen ušní bubínky návštěvníků, ale i celou budovu.

Hned u bran výstaviště se z reproduktorů nesl znepokojivý zvuk. Uvaděči vybavení tlampači směrovali příchozí k věži, odkud v 19:30 – na několikátý pokus – zazněl výstřel signální pistole.

Dechovka poté dav dovedla do pavilonu A, k rotujícím míchačkám a kapele.

Fotogalerie

více fotografií

Přímo do pavilonu později přijely motocykly a houkající sanitky. „Věděli jsme, že nejdeme na klasickou symfonii, ale něco podobného jsem přece jen nečekal,“ řekl návštěvník Jiří Preiss. V pavilonu ale vydržel.

Symfonii sirén poprvé provedl Arsenij Avraamov v roce 1922 v ázerbájdžánském přístavním městě Baku. Brněnskou verzi postavili na Avraamových základech němečtí tvůrci Andreas Ammer a FM Einheit.

„Od doby vzniku skladby se už uskutečnilo pár pokusů o její rekonstrukci, ten náš je ale zatím jednoznačně nejambicióznější,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Filharmonie pořádá festival Moravský podzim. Její hudebníci se ale na provedení symfonie nepodíleli. Vyžaduje zcela jinou zvukovou výbavu, než jakou nabízí symfonický orchestr.