13. 10. 2019

Festival Moravský podzim – mimořádný koncert k poctě Gijovi Kančelimu

13. října 2019, Novinky.cz

Festival Moravský podzim zařazuje do programu mimořádný koncert k poctě světoznámého gruzínského skladatele Giji Kančeliho, který zemřel letos 2. října. Koncert se uskuteční v úterý 15. října od 21 hodin v Červeném kostele. Zazní na něm jedno z Kančeliho stěžejních děl Amao omi (Nesmyslná válka).

Gija Kančeli

Gija Kančeli Foto: Filharmonie Brno, archiv

„Chceme tak uctít památku osobnosti, která patřila k těm nejvýznamnějším ve světě soudobé klasické hudby,“ uvedla Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno, která festival pořádá.

Kančeliho skladba pro sbor a saxofonové kvarteto vznikla v roce 2005. Pod taktovkou Jana Ocetka se na provedení budou podílet vokální soubor Ensemble Frizzante, pěvecký sbor Vox Iuvenalis a Saxofonové kvarteto Moravia.

„Koncertu se zúčastní i Dennis Russell Davies, šéfdirigent Filharmonie Brno, který byl Kančeliho blízkým přítelem a významně propagoval jeho hudbu,“ informoval dramaturg Vítězslav Mikeš.

„V Kančelim jsme ztratili velkou osobnost, umělce, já osobně i velkého přítele. Útěchou nám budiž to, že jeho dílo zůstane v srdcích nás, hudebníků, kteří ponesou Kančeliho odkaz dále,“ uvedl Davies.

Nad koncertem převzalo záštitu Velvyslanectví Gruzie v Praze; osobní účast přislíbila také J. E. Mariam Rakviashvili, velvyslankyně Gruzie v České republice. Oba čestní hosté uvedou koncert krátkými proslovy

Půlhodinová skladba Amao Omi byla v Brně provedena před rokem týmiž interprety, kteří se jí zhostí i na mimořádném koncertě Moravského podzimu.

„Bylo poměrně náročné zorganizovat koncert v takto krátké době, ale nikdo ze zúčastněných umělců neváhal a navzdory rušení svých programů se do projektu zapojil,“ zdůraznil Mikeš.

Filharmonie Brno před několika lety uvedla Kančeliho dílo Valse Boston pro klavír a smyčcový orchestr, shodou okolností věnované právě jejímu stávajícímu šéfdirigentovi.

Tvorba gruzínského skladatele Giji Kančeliho (1935–2019) se až do počátku osmdesátých let 20. století rozvíjela pouze ve dvou liniích; kvůli ekonomické nezávislosti psal filmovou a scénickou hudbu, aby se pak mohl věnovat skládání symfonií (jichž napsal celkem sedm).

Zlomovým okamžikem se stala Čtvrtá symfonie (1975) zkomponovaná na počest pětistého výročí narození Michelangela. Po jejím uvedení začalo růst mezinárodní renomé skladatele a na základě prestižních objednávek se rozrůstala a žánrově také zpestřovala i jeho tvorba.

Do širokého povědomí se Kančeliho hudba dostala zásluhou slavných interpretů jako Mstislav Rostropovič, Gidon Kremer, Jurij Bašmet, Džansug Kachidze, Dennis Russell Davies či Kronos Quartet a také prostřednictvím nahrávek, které vydává renomovaný mnichovský label ECM.

V roce 1991 se Kančeli kvůli gruzínsko-ruskému konfliktu rozhodl pro emigraci do západní Evropy; absolvoval stipendijní pobyt v Berlíně a o čtyři roky později se usadil v belgických Antverpách; poslední léta života strávil v rodném Tbilisi.