19. 10. 2017

Brněnské sirény ladí a hlásí: Vstup pouze na vlastní nebezpečí

Harmonie, 19. října 2017

Symfonie sirén, nejhlasitější skladba světových dějin se rozezní v sobotu v 19.30 na brněnském Výstavišti. Do Brna už přijeli její tvůrci – duo Andreas Ammer a FM Einheit (exčlen Eistrürzende Neubanten). Speciálně pro Brno adaptovali dílo Arsenije Avraamova, který symfonii představil poprvé v roce 1922 v ázerbajdžánském Baku. Koncipoval ji jako hlukový spektákl složený ze zvuků přístavního města, do kterého se zapojila válečná flotila, sirény všech fabrik ve městě, letadla, vojsko, hydroplány… „Od doby vzniku skladby se už uskutečnilo pár pokusů o její rekonstrukci, ten náš je ale zatím jednoznačně nejambicioznější. O tom, že se jedná o událost světového významu, svědčí i fakt, že jej bude zaznamenávat bavorský rozhlas,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Symfonie začne 19.30 u vyhlídkové věže výstaviště výstřelem ze signální pistole. Odtamtud dechovka povede návštěvníky do pavilonu A, v jejím čele pojedou dva papežské Harleye, tedy motocykly, které patřily papeži Františkovi a jeho předchůdci Benediktu XVI. Oba muži stroje požehnali, František jej i podepsal a věnovali je do dobročinné dražby. „To hlavní se odehraje v pavilonu A, kanóny a parní lokomotiva samozřejmě zůstanou venku, zbytek produkce je naplánován dovnitř. Předpokládáme, že akce potrvá přibližně hodinu,“ informoval dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

FM Einheit, foto fmeinheit.orgFM Einheitfoto: fmeinheit.org

Do performance se zapojí parní lokomotiva, dělostřelci od Slavkova s pěti kanóny, čtyřicet fanoušků  hokejové Komety, sanitky záchranářů, hasičské vozy, pavilonem budou jezdit čistící vozy, stavební míchačky budou míchat kameny, zazpívá osm pěveckých sborů. Celkem 250 účinkujících. Oba tvůrci připravili také elektronickou hudbu, doplní ji tři muzikanti a speciální sochy se sirénami. „V roli Avraamova, který původní symfonii řídil z jeřábu pomocí dvou velkých praporů, se představí prof. Siegfried Zielinski, který se postaví na vrchol vysokého schodiště v pavilonu A,“ uvedl Mikeš.

Vstupenky budou k dostání od 18.30 na dvou místech: u hlavní brány Výstaviště a u vchodu do Pavilonu A, který ovšem zůstane zavřený až do začátku akce. Cena vstupného je 50 Kč, kapacita pavilonu maximálně 1600 osob. Místo klasické vstupenky dostanou lidé odznak, který si musejí připnout na viditelném místě, bez něho nemohou být vpuštěni do pavilonu. Součástí „vstupenky“ budou i špunty do uší a leták s varováním a označením únikových cest z pavilonu. „Chceme všechny důrazně upozornit, že se akce účastní na vlastní nebezpečí. Uvnitř pavilonu se čeká obrovská hluková zátěž, proto je nutné, aby si lidé u vchodu nasadili špunty do uší. Upozorňujeme též na to, že by dovnitř měly jít jen osoby bez zdravotních problémů, produkce v žádném případě není vhodná pro děti nebo citlivější osoby. Pavilonem se ponese zvuk sirén, startujících letadel a elektronická hudba, zvenku budou doléhat rány z děla,“ upozornila Kučerová.