13. 9. 2019

V Brně po letech zazní Oidipus s hudbou Bohuslava Martinů

Scénické provedení hry Oidipus s hudbou Bohuslava Martinů bude mít 2. října 2019 světovou premiéru v brněnském Divadle Husa na provázku. Inscenace je součástí 50. ročníku festivalu Moravský podzim, jehož hlavním tématem je Martinů a Francie. Novinářům to dnes řekli pořadatelé festivalu.

Bohuslav Martinů (foto archiv OP)

Hra Oidipus od André Gida se scénickou hudbou Martinů zazněla dosud pouze jednou, a to naživo v roce 1936 v rozhlase. “Hra se nikdy nenahrála, tudíž nemáme žádný materiál, abychom si představili například její tempo. Úvodní slovo a další věci si tedy domyslíme,” řekl režisér Mark Ther. Dodal, že scénografie se ponese v duchu 20. a 30. let dvacátého století.

Zhruba hodinové představení nebude mít podobu klasické divadelní hry, ale spíše parafrázovaného živého vysílání. Představení je určené pro osm interpretů a chór. Divadelníci se zaměří na různé vztahy mezi hudbou a textem.

Na práci Martinů je zajímavé, že s textem Oidipa pracuje jako se součástí partitury. Na několika místech protíná text a hudbu melodramovým přístupem,” řekl dramaturg představení Matyáš Dlab.